Мајда Тушар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајда Тушар
Роден 24 јуни 1950
Скопје
Националност Македонка[1]
Познат по улогата во:
Истрел
Исправи се, Делфина
Оловна бригада
Занимање глумец

Мајда Тушар (Скопје, 24 јуни 1950) — македонска театарска и филмска глумица.[2] Дипломира на Високата музичка школа во Скопје– Отсек за драмски глумци. Од 1973 година работи како глумец во Драмскиот театар во Скопје.

Кариера[уреди | уреди извор]

Филмови
Награди
  • 1994 г. Наградата „Климент Охридски“ за остварување во областа на театарот.
  • 1978 г. Глумец на годината за главна улога за улогата на Ленче во претставата „Ослободувањето на Скопје“
  • 1978 г. Наградата „Војдан Чернодрински“за главна улога за улогата на Ленче во претставата „Ослободувањето на Скопје“
  • 1999 г. Награда за најдобра спореднаа улога за ликовите на мајките во претставата „Роберто Зуко“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Книгите ме учат како да ја исцелувам душата; преземено од Утрински весник (16.10.2006)
  2. Кузманов, Тодор (2004). Театарот низ збор и мисла. Студио Маска. ISBN 9989226113.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]