Прејди на содржината

Мајда Тушар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајда Тушар
Родена 24 јуни 1950
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починала 14 април 2022(2022-04-14) (возр. 71)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Народност Хрватка[1]
Позната по улогата во:
Истрел
Исправи се, Делфина
Оловна бригада
Македонски народни приказни
Илинден
Занимање глумица

Мајда Тушар (Скопје, 24 јуни 1950 — Скопје, 14 април 2022) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица од хрватска народност.[2] Таа дипломирала на Високата музичка школа во Скопје – Отсек за драмски глумци. Од 1972 до 2015 година работела во Драмски театар - Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1972 Истрел ТВ-филм Анѓа
1974 Како се сакаа Перфет и Леонида ТВ-филм
1975 Парадоксот на Диоген ТВ-филм Даница
1975 Сребрено јаболко ТВ-филм
1977 Исправи се, Делфина ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија Босилка
1980 Оловна бригада ТВ-филм Маре
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Коца
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1983 Ликвидатор ТВ-филм
1984-1985 Случки од животот ТВ-серија
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1987 Трета доба ТВ-серија
1987 Претежно ведро ТВ-серија Милка
1987 За трошка среќа ТВ-филм Проститутката
1989-1993 Македонски народни приказни ТВ-серија
1992 Сили во воздухот ТВ-филм Кристина
1992-1993 Еурека ТВ-серија Фани
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1997 Добредојдовте во Сарајево ТВ-филм Жена пекар
2000 Хофманова 13 ТВ-филм
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија
2002 Наше маало ТВ-серија Кони
2006 Нави ТВ-филм Баба Доста
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија
2012 Бардо ТВ-филм
2016 Исклучиво жолти лалиња ТВ-филм
2017 Вистински приказни ТВ-серија

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1978г. Глумец на годината за главна улога за улогата на Ленче во претставата „Ослободувањето на Скопје
  • 1978г. Наградата „Војдан Чернодрински“, за главна улога за улогата на Ленче во претставата „Ослободувањето на Скопје
  • 1994г. Награда „Климент Охридски“ за остварување во областа на театарот
  • 1999г. Награда за најдобра спореднаа улога за ликовите на мајките во претставата „Роберто Зуко
  • 2012г. Награда за животно дело „Војдан Чернодрински“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Книгите ме учат како да ја исцелувам душата Архивирано на 5 март 2016 г.; преземено од Утрински весник (16.10.2006)
  2. Кузманов, Тодор (2004). Театарот низ збор и мисла. Студио Маска. ISBN 9989226113.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]