Прејди на содржината

Сенки над Балканот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сенки над Балканот
Позната и какоЦрно сонце
Предлошка:Infobox name module
Жанркриминалистички
трилер
историска фикција
Создадена одДраган Бјелогрлиќ
Сценарио наВладимир Кецмановиќ
Дејан Стојиљковиќ
Даница Пајовиќ
Драган Бјелогрлиќ
Приказна наСтеван Копривица
Режирана одДраган Бјелогрлиќ
Срѓан Спасиќ
Коста Ѓорѓевиќ
Мирослав Лекиќ
Данило Бечковиќ
Игор Иванов Изи
Иван Живковиќ
УлогиДраган Бјелогрлиќ
Тони Михајловски
Петре Арсовски
Андрија Кузмановиќ
Марија Бергам
Јана Стојановска
Александар Галибин
Петар Мирчевски
Сара Климоска
Никола Ристановски
Милош Биковиќ
Ненад Јездиќ
Гордан Кичиќ
Небојша Дугалиќ
Ѓорѓи Нешкоски
Себастијан Каваца
Тематски композиторРоберт Першут Магнифико
Воведна тема"Дивна"
Изведувач
Огнен Оги Радивоевиќ
Завршна тема"Дивна"
Изведувач
Огнен Оги Радивоевиќ
Композитор(и)Роберт Першут Магнифико
Александар Ранѓеловиќ
Земја на потеклоСрбија
Првичен јазиксрпски
руски
македонски
германски
Бр. на сезони2 (емитувана)
3 (планирани)
Бр. на епизоди20 (емитувани)
Производство
Извршен продуцент(и)Горан Бјелогрлиќ
Продуцент(и)Драган Бјелогрлиќ и РТС
МестоположбаБелград, Србија
Херцег Нови, Црна Гора
Виена, Австрија
Женева, Швајцарија
Сливнички манастир и Буково, Македонија [1]
УреднициЛазар Предојев
Милена Предиќ
КамераИван Костиќ
Времетраење90 min (прва епизода)
60 min
Продукциска куќаКобра филм
РТС
Скопје филм студио

МРТ
Агенција за филм на Република Македонија

Искра
РТРС<br
Прикажување
Првична мрежаРТС, МРТ
Сликов формат1080i (HDTV)
Првично прикажување22 октомври 2017 (2017-10-22) – сè уште

Сенки над Балканот (српски: Сенке над Балканом / Senke nad Balkanom) е српска криминалистичка телевизиска серија, чии автори се Драган Бјелогрлиќ и Стеван Копривица. Сценариото, покрај Бјелогрлиќ, го пишувале и Даница Пајовиќ, Дејан Стојиљковиќ и Владимир Кецмановиќ, а по приказна која ја напишал Стеван Копривица. Главните улоги во првите две сезони ги играат Драган Бјелогрлиќ, Андрија Кузмановиќ, Марија Бергам, Гордан Кичиќ, Ненад Јездиќ, Весна Тривалиќ и Наташа Нинковиќ.

Дејството на серијата е сместено помеѓу двете светски војни во Кралството Југославија и ја прати приказната на двајца инспектори на белградската полиција, кои, непосредно пред Атентатот во Народното собрание во 1928, се обидуваат да ги решат случаите на ритуални убистава кои ја потресуваат јавноста.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Серијата „Сенки над Балканот" премиерно на Браќа Манаки“. slobodenpecat.mk. Архивирано од изворникот на 2017-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]