Салаетин Билал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салаетин Билал
Роден 19 март 1942
Скопје
Починал 10 мај 2018(2018-05-10) (возр. 76)
Скопје
Националност Турчин
Познат по улогата во:
Тврдокорни
Прашина
Зад непријателските линии
Македонски народни приказни
Збогум Румелија
Сенки
Солунски патрдии
Мајки
Занимање глумец
Сопружник Мукерем Билал

Салаетин Билал (Скопје, 19 март 1942 - Скопје, 10 мај 2018) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец од турска националност.

Животопис[уреди | уреди извор]

Салаетин Билал студирал на Театарскиот конзерваториум во Истанбул, Турција. Во 1964 година станал член на ансамблот на Турски театар - Скопје. Како глумец гостувал и во проекти изведувани на сцените на Македонскиот народен театар, Драмскиот театар, како и на матичната сцена со ансамблот на Албанската драма.

За своето глумечко умеење бил награден како најдобар артист на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп во 1976 и 1990 година, а на Театарските игри во 1992 година добил награда за најдобра споредна улога. Двапати бил добитник на наградата што ја доделува ревијата „Екран“ - прогласен е за глумец на годината во 1976 и 1977 година. Добитник е и на општествените признанија „13 Ноември“ - Награда на градот Скопје за 1977 г., а во 1984 година го доби највисокото републичко признание Наградата „11 Октомври“, Добитник е на Наградата за животно дело "Војдан Чернодрински" 2014. Починал во Скопје на 10 мај 2018 година.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Кајмакам
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1980 Време, води ТВ-филм Кајмакам
1982 Полноќно сонце краток филм
1982 Илинден ТВ-серија
1983 Премиера ТВ-филм
1983 Записник ТВ-филм
1984 Белото циганче ТВ-серија
1985 Курсот завршува со коњ ТВ-филм Тахир
1985 Од зад грб ТВ-филм Сами
1985 На наш начин ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Јашар Бег
1987 Народни трибуни ТВ-серија
1988-1989 Тврдокорни ТВ-серија
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Самба
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Паша ефенди
1993 Македонска сага ТВ-филм
1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1997 Џипси меџик ТВ-филм
2000 Глас ТВ-филм
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм
2001 Зад непријателските линии ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија
2003 Чекор пред времето ТВ-филм
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија Абдурахман Паша
2004 Илузија ТВ-филм
2004 Под ТВ-филм Танас Митикј
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Ристе
2006 Таква ТВ-филм Шукру
2007 Стапица ТВ-филм Таткото на Соња
2007 Сенки ТВ-филм Герасим
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Масер Паша
2009 Исток, запад , исток ТВ-филм Келнер
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија Влатко
2010 Народни Приказни ТВ-серија Момир
2010 Жарче ТВ-филм Дедото
2010 Мајки ТВ-филм Дедо
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012 Трето полувреме ТВ-филм Чевлар
2013 Балканот не е мртов ТВ-филм Валијата
2013 Игра и спас ТВ-филм Таткото
2014 До балчак ТВ-филм Гостилничарот
2014 Големата врата ТВ-серија
2015 Три дена во септември ТВ-филм Бакалот
2015 Лимоната ТВ-филм Али Риза
2016 Преспав ТВ-серија Директорот Ташко
2017 Евгеничарите ТВ-филм Стар човек
2017 5+ фамилија ТВ-серија
2018 Народни приказни ТВ-серија Кадијата
2018 Незаборавна пролет, во заборавено село ТВ-филм Басри
2018 Дедо и внук ТВ-филм Дедото

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина Салаетин Билал, омиленскиот македонски глумец на филмските и театарски режисери. Архивирано од изворникот на 2018-05-11. Посетено на 2018-05-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]