Лазе Манасковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лазе Манасковски
Роден 27 март 1958
Националност Македонец
Занимање глумец

Лазе Манасковски (роден на 27 март 1958) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Димпломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. Во 1983 се вработил како глумец во Драмски театар - Скопје.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Карамазови
 • Крал Иби
 • Патување низ сонот на бајките
 • Салома
 • Смртта на Дантон
 • Стапица
 • Слободен лов
 • Сказна за времето
 • Собирен центар
 • Лице и опачина
 • Ало будење
 • Спасени
 • Чија си
 • Балконот
 • Бура
 • Вообразениот болен
 • Калигула
 • Дон Жуан
 • Маратонците го трчаат почесниот круг
 • Ревизор
 • Кумови
 • Ни ќар ни зијан
 • Вазна од порцелан
 • Трите високи жени
 • Ова не е американски филм
 • Свадбата на Фигаро
 • Дунек
 • Платонов
 • Ферхад и Ширин
 • Мефисто
 • Сон на летната ноќ
 • Поручникот од Инишимор
 • Купидона
 • Ладало
 • Диво месо

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

. * Лазе Манасковски на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)