Симон Манасковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Симон Манасковски
Роден 7 август 1992
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Врба
Занимање глумец

Симон Манасковски (р. 7 август 1992 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2010-2011 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Апостол Петков
2014 Ул. Шекспир 9/1 ТВ-филм
2015 Карма ТВ-филм Давид
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Човекот што не беше таму ТВ-филм Роберт
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017 Види ја ти неа ТВ-филм
2019 Врба ТВ-филм Панчо
2022 Кајмак ТВ-филм