Фехми Груби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фехми Груби
Роден 22 октомври 1929
Скопје
Починал 8 август 2005 (75)
Скопје
Националност Македонски Турчин
Познат по улогите во:
Преку езерото
Волшебното самарче
Чекор пред времето
Тетовирање
Занимање глумец.

Фехми Груги (р. Скопје, 22 октомври 1929 - Скопје, 8 август 2005) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, доајен на "Турскиот театат" во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1962. Обрачун ТВ-филм
1975. Волшебното самарче ТВ-серија
1976. Најдолгиот пат ТВ-филм Хасан
1977. Итар Пејо ТВ-серија
1978. Најдолгиот пат ТВ-серија Хасан
1979. Кога пролетта е одложена ТВ-филм
1979. Ера е Лиси ТВ-серија
1980. Време, води ТВ-филм
1981. Црвениот коњ ТВ-филм
1983. Записник ТВ-филм
1983. Црвениот коњ ТВ-серија
1985. На наш начин ТВ-серија
1986. Солунсни патрдии ТВ-серија
1987. Хај-фај ТВ-филм
1991. Тетовирање ТВ-филм Милиционерот
1993. Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1993. Македонска сага ТВ-филм
1997. Преку езерото ТВ-филм Фатау
1997. Џипси меџик ТВ-филм Обезбедување
2001. Одмазда ТВ-филм
2001. Прашина ТВ-филм Арнаут
2002. Наше маало ТВ-серија
2003. Како лош сон ТВ-филм Татко
2003. Чекор пред времето ТВ-филм

Надворешни врски[уреди | уреди извор]