Чекор пред времето (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Чекор пред времето“
РежисерГоран Тренчовски
ПродуцентБокс Но2
НастапуваатЧедо Христов
Гоце Влахов
Кирил Псалтиров
Салаетин Билал
Трајче Ѓоргиев
Димитар Костов
Ердоан Максут
КинематографијаГоран Милошевски
ДистрибутерБокс Но2
Премиера2003
Времетраење42 мин.
ДржаваМакедонија Македонија
ЈазикМакедонски

Чекор пред времето e македонски игран филм по режија на Горан Тренчовски.

Премиерата била одржана во 2003 година.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Кус осврт на дел од животот и делото на браќата Манаки. Филмот го претставува патешествието на првата камера како и првите почетоци на фотографирање и филмување на Балканот. 136 статисти... Оригинални костими... Оригинални реквизити (камера, фото апарати)...