Диво месо (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Диво месо“
РежисерСлободан Унковски
СценаристГоран Стефановски
Главни улогиШишман Ангеловски
Благоја Чоревски
Александар Ѓорчев
Димче Мешковски
Мето Јовановски
Ненад Стојановски
Стево Спасовски
Петар Темелковски
Ванчо Петрушевски
Жанрдрама
Премиера1984
ЗемјаСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Диво месо — македонски игран филм по сценарио на Горан Стефановски.[1]

Премиерата била одржана во 1984 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

Година Улога
Александар Ѓорчев Димитрија Андрејевиќ
Ненад Стојановски Андреја
Мето Јовановски Симон
Стево Спасовски Херцог
Петар Темелковски Херман Клаус
Димче Мешковски Сивиќ
Ленче Делова Проститутка
Крум Стојанов
Милица Стојанова Марија

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]