Стево Спасовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стево Спасовски
Роден 25 ноември 1940
Скопје,  Кралство Југославија
Починал 30 март 2008
Скопје, Македонија Македонија
Занимање актер

Стево Спасовски (роден Стеван Спасов[1]; 25 ноември 1940, Скопје - 30 март 2008, Скопје) — македонски глумец, член во Младинско-детскиот театар (1959-1962), во Драмата на МНТ (1962-1964), а од 1964 година до пензионирањето во Драмскиот театар во Скопје. Настапувал и во ТВ драми, во серии, на радиото и на филм.[2].

Животопис[уреди | уреди извор]

Спасовски е роден во Скопје на 25 ноември 1940 година. Со професионална глумечка дејност почнал да се занимава од 1960 година, прво во Македонскиот народен театар, а потоа од 1964 година во Драмскиот театар во Скопје, сè до неговото пензионирање. Спасовски е добитник на наградите: „11 Октомври“ за улога во претставата “Косанчичев венец (1983), награда на ТИ „Војдан Чернодрински“, за улога во претставата „Тетовирани души во 1987 година, а истата година е прогласен и за глумец на годината. Во 1988 повторно е награден на ТИ „Војдан Чернодрински“ за улогата во претставата „Клаустрофобична комедија“, а како заокружување на неговата глумечка дејност во 1999 година Стево Спасовски е добитник на наградата „Климент Охридски“, додека во 2001 година ја добива наградата за животно дело на ТФ „Војдан Чернодрински“. Син на Спасовски е познатиот глумец Драган Спасов - Дац.[3] Починал во Скопје на 30 март 2008 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

1961: Солунските атентатори ( Главна улога, )
1969: Републиката во пламен ( Главна улога, )
1991: Тетовирање ( Споредна улога, )
1993: Светлосиво / Ѓавол во срцето ( Главна улога, )
1993: Светлосиво / Птицата Урубу и девица ( Главна улога, )
1997: Преку езерото ( Споредна улога, )

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eden na Eden (2017-04-23), Еден на Еден - Драган Спасов - Дац, Посетено на 2017-12-07
  2. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопје, 2009, стр. 1403
  3. Драган Спасов – Дац: Се изборив да бидам Дац, а не синот на Стево. Архивирано од изворникот на 2017-05-04. Посетено на 2017-01-23.