Драган Спасов - Дац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Драган Спасов-Дац
Драган Спасов - Дац.jpg
Роден 20 април 1963
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Крик на немиот индијанец
Грев или шприцер
До Балчак
Занимање глумец

Драган Спасов-Дац (роден на 20 април 1963 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Скопје.[1] Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во класата на проф. Слободан Унковски.[1] Од 1992 до 2016 г. работел како глумец во Драмски театар - Скопје.[1] До сега има остварено бројни и значајни улоги во театарски претстави, филмски и телевизиски проекти.[1] Во 2016 г. преминал во ансамблот на Македонскиот народен театар.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Драган Спасов - www.dramskiteatar.com.mk
  2. „Драган Спасов – Дац си замина од Драмски“. Република Online. 8 април 2016. Посетено на 2 мај 2016.
  3. Награда „Петре Прличко“ за Дац

Надворешни врски[уреди | уреди извор]