Случки од животот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Случки од животот“
РежисерМиле Гроздановски
ПродуцентМиле Гроздановски
Главни улогиМите Грозданов
Славица Зафировска
Тодорка Кондова-Зафировска
Бранко Ѓорчев
Стево Спасовски
Кристина Колозова
Премиера19841987
ДржаваМакедонија Македонија

Случки од живототмакедонска серија во режија на Миле Гроздановски. Серијата е во 3 сезони, се емитуваше во период од 1984 до 1987 година во продукција на Телевизија Скопје. Главните улоги ги играат: Тодорка Кондова-Зафировска, Мите Грозданов, Славица Зафировска, Бранко Ѓорчев и Кристина Колозова.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мите Грозданов Васко
Славица Зафировска Маја
Тодорка Кондова-Зафировска Ана
Бранко Ѓорчев Илчо
Кристина Колозова
Ѓорѓи Колозов Ставре
Катерина Крстева Соседката
Кире Печијаревски Полицаец/Камерман
Шенка Колозова Тинка
Ацо Јовановски
Кирил Ќортошев
Мајда Тушар
Тодор Николовски
Дубравка Киселички Ленче
Игор Џамбазов
Стево Спасовски
Благоја Чоревски
Сабина Ајрула-Тозија Мајката
Драган Спасов-Дац
Александар Ѓорчев Докторот
Силвија Стојановска
Гоце Влахов
Вукосава Донева