Снежана Стамеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Снежана Стамеска
Роден 1 јануари 1946
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Трст виа Скопје
Залез над езерската земја
На наш начин
Занимање глумица

Снежана Стамеска (Скопје, 1 јануари 1946)[1] – македонска филмска и театарска глумица, член на Драмски театар – Скопје.

Животопис[уреди | уреди извор]

Снежана Стамеска е родена во Скопје на 1 јануари 1946 година. Дипломирала на Театарската академија во Белград (1970) и веднаш по дипломирањето е вработена во Драмски театар – Скопје, каде одиграла 50-тина улоги.[2]

Творештво[уреди | уреди извор]

Во својот глумечки живот остварила бројни и забележителни театарски и филмски улоги.

Филмографија[1][уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1968 Сопствениците на клучеви ТВ-филм Ќерка на полковникот
1968 Нешто темно и тешко ТВ-филм /
1969 Враќање од рајот ТВ-филм Ванда
1969 Волшебниот воз ТВ мини серија /
1969 Малва ТВ-филм /
1970 Коктел за четворица ТВ-филм /
1970 Александра ТВ-филм /
1971 Жед Емица
1973 Залез зад езерската земја ТВ-серија Аска
1973 Кукла ТВ-филм /
1975 Парадоксот на Диоген ТВ-филм Инж. Борика Корда
1975 Картотека ТВ-филм /
1977 Итар Пејо ТВ-серија Митра
1977 Нели ти реков ТВ-филм /
1979 Жена од малтер ТВ-филм Стојна
1980 Учителот ТВ-филм /
1980 Двојка ТВ-филм Цвета
1983 Кога тетин Клименте шеташе над градот ТВ-филм Ленка
1984 Нели ти реков /
1984 Комедијанти ТВ-серија Примадоната
1984 Белото Циганче ТВ-серија Аза
1984 Диво месо филм /
1985 На наш начин ТВ-серија /
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Сара
1986 Солунски патрдии ТВ серија Пандора
1987 За трошка среќа ТВ-филм Рајна
1987 Пикасо ТВ-филм /
1987 1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1992 Сили во воздухот ТВ-филм Мица
1992 Чернодрински се враќа дома ТВ-филм Мица
1995 Во светот на бајките ТВ-серија /
2000 Големи и мали ТВ-серија Марта
2000 Глас Краток филм /
2005 Бајколенд ТВ-серија бабата
2006 Нави ТВ-филм Нави
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Милица
2011-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013 Балканот не е мртов Помошник-продавачка во продавница за капи
2014 До балчак селанка на станица

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Снежана Стамеска“. IMDb. Посетено на 4 јануари 2021.
  2. „Снежана Стамеска“. Кинотека на Македонија. Посетено на 4 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]