Слободан Унковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слободан Унковски

Слободан Унковски (Скопје, 17 август 1948) — македонски театарски режисер, универзитетски професор и политичар.

Режисерска кариера[уреди | уреди извор]

Унковски бил режисер на голем број претстави во Македонија и во странство. На 24 септември 2014 година, неговата поставка на драмата „Три сестри“ од Чехов, а во реализација на Градскиот театар „Гавела“ од Загреб, била прикажана во Скопје, во склоп на фестивалот „Млад отворен театар“.[1]

Награди[уреди | уреди извор]

Унковски ги има освоено следниве позначајни награди и признанија:

 • Награда 13-ти ноември (1975)
 • Награда од "Трибина младих" за млад театарски работник/Стериино позорје (1975)
 • Награда 11-октомври (1979)
 • Златен венец за режија на претставата "Ослободување на Скопје" (1979)
 • Стериина награда за Диво месо (1980)
 • Награда за најдобра претстава на МТФ "Војдан Чернодрински" за "Среќна нова '49" (1985)
 • Стериина награда за режија на претставата "Кула вавилонска" (1990)
 • Награда за претставата "Чернодрински се враќа дома" на МТФ "Војдан Чернодрински" (1992)
 • Награда за претставата "Демонот од Дебар маало" на Скупи-фест (2007)
 • Награда за најдобра претставата "Три сестри" во Хрватска (2014)
 • Награда за претставата "Солун - град на духови" во Сараево (2016)
 • Орден за заслуги за Македонија (2024)

Политичка кариера[уреди | уреди извор]

Унковски бил министер за култура во Владата на Република Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Три сестри на Унковски предизвика огромно внимание“, Утрински весник, број 4594, петок, 26 септември 2014, стр. 18.