Нада Гешоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нада Гешоска
Родена 24 мај 1930
Прилеп, Кралство Југославија
Починала 6 јануари 2003(2003-01-06) (возр. 72)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање драмска и филмска глумица

Нада Гешоска (24 мај 1930 во Прилеп6 јануари 2003 во Скопје) — македонска драмска и филмска глумица.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнала во Народниот театар во Прилеп во 1951 година. Била член на Драмата на МНТ во период од 1958 до 1964 година, а потоа се приклучува на Драмскиот театар во Скопје (1964-1984). Реализира повеќе значајни улоги во дела од домашни и странски автори.

Позната е по нејзините улоги како Магда во „Пат во злостор“, Елена Андреевна во „Вујко Вања“, Маша во „Галеб“, Мајката во „Крвава свадба“, Хекуба во „Тројанки“, Меланија во „Егор Буличов“ и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Гиева". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 355.