Мирче Доневски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мирче Доневски
Роден 29 мај 1952
Скопје
Починал 15 септември 2005
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Еурека
Нели ти реков
Тврдокорни
Преку езерото
Занимање глумец

Мирче Доневски (Скопје, 29 мај 1952 - Скопје, 15 септември 2005) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм
1977 Пресуда ТВ-филм
1981 Милион маченици ТВ-серија
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1984 Мемеде, мој јастребе ТВ-филм Рустем
1984 Лет во место ТВ-филм Арамијата
1987 Хај-фај ТВ-филм Горан
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија
1988 Марика лета со авион ТВ-филм
1988-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1989-1993 Еурека ТВ-серија Зигмон Фројт
1990 Северна грешка ТВ-филм
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм
1991 До-Ре-Ми ТВ-серија
1995 Ангели на отпад ТВ-филм Виктор
1997 Преку езерото ТВ-филм Инженер
1998 Маклабас ТВ-филм
2000 Глас ТВ-филм
2002 Судијата ТВ-филм
2006 Самитот на шаманите ТВ-филм

Надворешни врски[уреди | уреди извор]