Прејди на содржината

Алф од Ново Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Алф од Ново Лисиче“
РежисерМиле Грозданоски
СценаристИван Карадак
Главни улогиВладимир Ангеловски
Димче Мешковски
Стојна Костовска
Игор Џамбазов
Катерина Крстева
Ѓокица Лукаревски
Марија Новак
Жанркомедија
Премиера1990
Времетраење32 мин
Јазикмакедонски

Алф од Ново Лисичемакедонски филм од 1990 година во режија на Миле Грозданоски, по сценарио на Иван Карадак, во продукција на Македонската Телевизија.[1]

Глумец Улога
Владимир Ангеловски Дедото
Димче Мешковски Спиро
Стојна Костовска Сирма
Игор Џамбазов Тале
Марија Новак Внуката
Шишман Ангеловски Попот
Катерина Крстева Ајше
Ѓокица Лукаревски Рамче
Катерина Коцевска Мица
Диме Илиев Суљо
Емин Унѓел Шабан
Благоја Чоревски Чаки Панкерот
Борис Мајсторов Алф

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]