Диме Илиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диме Илиев
Роден 19 септември 1952
Кавадарци
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Исправи се Делфина
Викенд на мртовци
Сенки
Занимање глумец

Диме Илиев (роден на 19 септември 1952 во Кавадарци) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.

Животопис[уреди | уреди извор]

Илиев дипломирал на Факултет за драмски уметности во Скопје во 1975 година и истата година се вработил како глумец во Драмски театар-Скопје.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во текот на кариерата, Илиев одиграл над 100 улоги, и тоа не само на репертоарот на Драмскиот театар, туку на сцените на другите театри во Македонија. Исто така, Илиев настапувал и во телевизиски и радио драми, во играни филмови, а имал и неколку режисерски ангажмани.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Диме Илиев
Год. Назив Улога
1970.-те
1977. Исправи се, Делфина Петко
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Методија Стрезовски
1979. Наши години ТВ серија Диме
1980.-те
1980. Двојка ТВ филм Филип
1986. Климент Охридски ТВ филм Арсениј
1988. Тврдокорни ТВ серија Доне Стојанов-Стипјанчето
1988. Викенд на мртовци Келнерот
1990.-те
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. Македонија може ТВ серија /
1992. Македонски народни приказни ТВ серија /
1993. Еурека ТВ серија Томас Едисон - возрасен
1994. Прекалени ТВ серија Димитар Миладинов
1995 1999. Во светот на бајките ТВ серија /
2000.-те
2000. Погрешно време ТВ серија Никој и ништо
2002. Заведени ТВ серија /
2004. Големата вода Хоспитал Менаџер
2004. Неверство во зимската ноќ ТВ филм /
2005. Контакт Неигхбоур
2006. Македонски народни приказни ТВ серија /
2007. Сенки Игњат Перков
2010.-те
2010. Мајки Сергеант Јанески
2010 2011. Од денес за утре ТВ серија Боге
2013 2014. Тврдокорни 2 ТВ серија Поштар емигрант / Игуменот Козма
2014. Македонски народни приказни 3 ТВ серија Крсте
2015. Медена ноќ Симонов
2015. Збор /
2016. Чевли Краток филм Павле
2017. Исцелител Тоде
2018. Преспав Иво
2019. Година на мајмунот Политичар

Тетарски претстави[уреди | уреди извор]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

  • „Најдобар млад глумец“, 1976 (за претставата „Црнила“)
  • „Ристо Шишков“, 1995 (за претставата „Од првиот здив“)
  • Награда за главна улога, ТВ фестивал Порторож, 1976 (за ТВ-драмата „Сослушувањето на железничарот“)
  • „Најпопуларно ТВ лице“, 1979“ (за серијата „Наши години“)
  • Награда „Петре Прличко“, 2019[1]

На 25 март 2015 година, по завршувањето на претставата „Човекот што го изеде светот“, поставена од страна на Драмскиот театар во Скопје, на Илиев му била врачена наградата „Глумец на годината“ што ја доделува дневниот весник „Дневник“. Притоа, на Илиев му била врачена статуетка (дело на вајарот Сашо Саздовски) на која било запишано неговото име. Во таа прилика, Илиев изјавил: „Не постои глумец на кој наградите не му значат. Ние работиме за публиката, за аплаузи, но наградите се потврда за тоа што сме го сработиле“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ТЕШКО МИ ПАЃА ПЕНЗИЈАТА, АКО МЕ БАРААТ РЕЖИСЕРИ, ТУКА СУМ, КАЖА ДИМЕ ИЛИЕВ ПО ДОБИВАЊЕТО НА НАГРАДАТА „ПЕТРЕ ПРЛИЧКО“ на семрежното место на „Сакам да кажам“
  2. „Овации и аплаузи од публиката на нозе за Диме Илиев“, Дневник, година XIX, број 5727, петок, 27 март 2015, стр. 32.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]