Вистинска љубов (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Вистинска љубов“
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
НастапуваатБлагоја Чоревски
Катина Иванова
Борче Начев
Ирена Илиевска
Нино Леви
Мелита Софрониоска Поповска
Владо Денчов
ДржаваМакедонија

Вистинска љубовмакедонски филм снимен во 2016 година во режија на Јани Бојаџи, кој е автор и на сценариото. Филмот е снимен во продукција на Канал 5. Главните улоги ги играат: Благоја Чоревски, Катина Иванова, Борче Начев, Ирена Илиевска и Владо Денчов.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Благоја Чоревски Васо Пинго
Катина Иванова Ружа Пинго
Борче Начев Александар Пинго
Ирена Илиевска Наде
Нино Леви Градоначалникот
Мелита Софрониоска Поповска Смиља
Кети Дончевска Илиќ Жената на градоначалникот
Владо Денчов Таткото на Наде
Снежана Конеска Руси Рајна
Кирил Трајковски - Максим Тодор