Прејди на содржината

Вистинска љубов (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Вистинска љубов“
РежисерЈани Бојаџи
ПродуцентЈани Бојаџи
СценаристСашко Насев
Главни улогиБлагоја Чоревски
Катина Иванова
Борче Начев
Ирена Илиевска
Нино Леви
Мелита Софрониоска
Владо Денчов
Снежана Конеска Руси
Премиера14 февруари 2016
Времетраење104 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Вистинска љубовмакедонски филм снимен во 2016 година во режија на Јани Бојаџи, автор на сценариото е Сашко Насев. Филмот е снимен во продукција на Канал 5. Главните улоги ги играат: Благоја Чоревски, Катина Иванова, Борче Начев, Ирена Илиевска и Владо Денчов.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Благоја Чоревски Васо Пинго
Катина Иванова Ружа Пинго
Борче Начев Александар Пинго
Ирена Илиевска Наде
Нино Леви градоначалникот
Мелита Софрониоска Смиља
Кети Дончевска Илиќ жената на градоначалникот
Владо Денчов таткото на Наде
Снежана Конеска Руси Рајна
Кирил Трајковски - Максим Тодор

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]