Бардо (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Бардо“
РежисерМарија Апчевска
ПродуцентДанчо Чевревски
СценаристМарија Апчевска
Главни улогиКирил Псалтиров
Љупка Џундева
Марин Бабиќ
Маја Вељковиќ-Пановска
Катерина Шехтанска
Данчо Чевревски
Нино Леви
Премиера2012
ДржаваМакедонија Македонија

Бардомакедонски филм од 2012 година во режија на Марија Апчевска, а сценариото е на Марија Апчевска и Катерина Момева. Главните улоги ги играат Кирил Псалтиров, Љупка Џундева, Марин Бабиќ, Катерина Шехтанска, Данчо Чевревски и Маја Вељковиќ-Пановска.

Резиме[уреди | уреди извор]

Тибетскиот збор бардо буквално значи „средна состојба“, но се преведува и како преодна состојба или состојба помеѓу. Тоа е состојба која лежи помеѓу две други состојби, помеѓу животот и смртта, тагата и радоста, да се биде дете и да се расте. Бардо е приказна за двајца пријатели, мало девојче и балон кој ја потсетува на нејзиниот татко. Приказна за светот на едно мало девојче кое доаѓа лице в лице со светот на возрасните додека присуствува на погребот на нејзиниот татко.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Кирил Псалтиров Дедото
Љупка Џундева Бабата
Марин Бабиќ Попот
Катерина Шехтанска Младата девојка
Данчо Чевревски Вујкото
Маја Вељковиќ-Пановска Мајката
Душица Стојановска Тетката
Нино Леви Продавач на свеќи
Александар Шехтански Минувачот
Мајда Тушар
Кети Дончевска Илиќ
Илија Илиоски
Марија Благоевска Мало девојче
Горан Илиќ
Борче Начев

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Бардо“. ИМДб. Посетено на 27 август 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]