Прејди на содржината

Љупчо Бојковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Љупчо Бојковски
Роден 1964 (воз. 59–60 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Познат по улогите во
Македонски народни приказни
Мултиплеј
Еурека
Занимање Глумец

Љупчо Бојковски (р. 1964, Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Бојковски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1989-1993 Еурека ТВ-серија
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Бан Барау
1993 Македонска сага ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија Докторот
2002-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2007 Мултиплеј ТВ-филм Александар
2008 Куќен совет ТВ-серија Мајстор
2011-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Атанас
2014 Приказни од животот ТВ-серија Јован
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Исклучиво жолти лалиња ТВ-филм
2017 Вистински приказни ТВ-серија
2018 Мејкинг оф ТВ-филм Полицаец 2
2020 Потрага по загубеното богатство ТВ-филм Овчарот
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија
  1. „Ljupco Bojkovski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.