Прејди на содржината

Сара Климоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сара Климоска
Родена 27 јули 1994(1994-07-27)(29 г.)
Струга, Македонија
Националност Македонка
Народност Македонка
Позната по улогата во:
Врба
Сенки над Балканот
Занимање глумица

Сара Климоска (родена на 27 јули 1994 година во Струга) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Климоска ги остварила филмските улоги:[1]

Филмографија на глумецот Сара Климоска
Год. Назив Улога
2010-ти
2014-2020 5+ фамилија ТВ-серија Ана
2016 Џган ТВ-филм /
2016 Роденден ТВ-филм /
2016 Преспав ТВ-серија Маја
2017 48 Краток филм /
2017 Фамилијата Марковски ТВ-серија Сара
2017 Would You Look at Her /
2017-2020 Сенки над Балканот ТВ-серија Јана
2018 Малина ТВ-филм Нена Ристовска
2019 Врба ТВ-филм Донка
2019 Три сестри ТВ-филм Дана
2019 Втора шанса ТВ-филм
2020-ти
2020 Горчлива цреша ТВ-филм
2021 Ничо ТВ-филм Рони
2022 Тајниот изум ТВ-филм Ана
2022 Преекспонирано ТВ-филм
2022 Нема да бидеш сам ТВ-филм Невена
2022 Мочвара ТВ-серија Елена Настева
2022 Кајмак ТВ-филм Доста
2023 Домаќинство за почетници ТВ-филм Елена
2023 Лена и Владимир ТВ-филм Лена
2023-2024 Тин Камп ТВ-серија Наставничка Елена
2024 Баук ТВ-филм
  • Награда „Ѕвезда во подем“ (2021)
  • Награда за најдобра глумица за улогата на ликот Доста во филмот „Кајмак“ на Филмскиот фестивал во Сомбор, Србија (2023)
  1. „Sara Klimoska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]