Прејди на содржината

Ирена Ристиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ирена Ристиќ
Родена 26 јануари 1975(1975-01-26)(49 г.)
Охрид, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Народност Македонка
Позната по улогата во:
Збогум на 20-тиот век
Бал-кан-кан
Инсајдер
Занимање глумица

Ирена Ристиќ (родена во Охрид на 26 јануари 1975) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Таа дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1997, во класата на професорот Владимир Милчин. Работела во Драмски театар - Скопје. Има учествувано во независни проекти. Добитничка е на наградата „Ристо Шишков“ за улогата на ликот Дора во претставата „Жената како воено поле“ во 2009 година.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • ММЕ кој прв почна
 • Балканот не е мртов
 • Жената како воено поле
 • Вагинални монолози
 • Стјуардеси
 • Мурлин Мурло
 • Жив чоек
 • Другата страна
 • Мефисто
 • Дон Жуан
 • Диво месо
 • Како се станува цар
 • Комшилук наопаку
 • Евангелие на глупоста
 • Мачка на вжештен лимен покрив
 • Сината соба
 • Што ги тера жените навечер да трчаат по улиците на Мадрид?
 • Аферата Елсинор
 • Маркиза
 • Најважната работа на светот
 • Купидона
 • Дракула
 • Мадам Кабаре
 • Брод за кукли
 • Библијата
 • Стари времиња
 • Марисол
 • Кандид во земјата на чудата
 • Девојката и смртта
 • Вера,љубов,надеж
 • Странци
 • Несоодветно за на работа
 • Фурка

Филмoграфија[уреди | уреди извор]

Ристиќ ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1998 Збогум на 20-тиот век ТВ-филм Загреаната девојка
2002 Наше маало ТВ-серија Гордана
2003 Волци ТВ-филм Елена
2003 Седум приказни за љубовта ТВ-филм
2005 Бал-кан-кан ТВ-филм Секретарката
2013 409 ТВ-филм Жената
2013 Влакна ТВ-филм
2014 Кум ТВ-серија Милена
2015 Три дена во септември ТВ-филм Јана
2016 Џган ТВ-серија Главната новинарка
2017 Инсајдер ТВ-серија Наталија
2018 Преспав ТВ-серија Ленка
2022 Нема да бидеш сам ТВ-филм Елица
2022-2023 Куќен притвор ТВ-серија Вера

Манифестации[уреди | уреди извор]

 • Глумците пеат
 • Интернационален фестивал на филмска камера "Браќа Манаки"

Емисии[уреди | уреди извор]

 • Контравести

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Irena Ristic“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]