Прејди на содржината

Наџи Шабан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наџи Шабан
Роден 10 февруари 1953(1953-02-10)(71 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Турчин
Познат по улогите во:
До балчак
Минатото лето на Балканот
Бал-кан-кан
Балканска приказна
Занимање глумец

Наџи Шабан (р. 10 февруари 1953 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Бил вработен во Турски театар - Скопје и бил директор на истиот во период од 2006 до 2009 година, кога бил разрешен од функцијата, но повторно бил назначен како директор на Театарот во 2017 година, каде во 2018 година, тој дал оставка од функцијата директор.

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Година Филм Улога
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Заптија
1987-1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Затвореник
2002 Наше маало ТВ-серија
2003 Седум приказни, за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2005 Бал-кан-кан ТВ-филм Карлито
2007 Превртено ТВ-филм Старецот
2007 Сенки ТВ-филм Методи
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Кристо
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија
2012 Трето полувреме ТВ-филм Чуварот
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија Алексеј
2013 Балканот не е мртов ТВ-филм
2014 До балчак ТВ-филм Генералот
2015-2016 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија Терзи Ефенди
2016 Џган ТВ-филм Вратарот
2020 Горчлива цреша ТВ-филм Шоферот
2022 Преспав ТВ-серија Гостинот
2022-2023 Балканска приказна ТВ-серија Дарко

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]