Баба Деспина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Баба Деспина“
Баба Деспина.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1905
Времетраење1 мин
ДржаваОсманлиско Царство

Баба Деспина е првиот филмски кадар сниман од браќата Јанаки и Милтон Манаки.

Извадок од филмот

Во еден кадар од горен ракурс е снимена во Авдела, бабата на Јанаки и на Милтон Манаки, Деспина, како преде. Снимката е со времетраење од 1 минута. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, во црно бела техника и на 35мм филм.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]