Романска делегација во посета на Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Романска делегација во посета на Битола“
Романска делегација во посета на Битола 1911.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1911
Времетраење2 мин
ДржаваМакедонија Македонија
СледенРоманска делегација во посета на Гопеш

Романска делегација во посета на Битола е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1911 година со должина од 2 минути. Иако се работи за дел од една целина - Романска делегација во посета на Македонија - Милтон Манаки, при идентификацијата на филмовите, овој материјал го спомнува трипати [1]. Снимен е во стандард техника, без звук, во црно бела форма и на 35мм филм.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Романска делегација во посета на Битола почнува со пристигнувањето на делегацијата со кочии во Битола и завршува со престојот на истата во овој град.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]