Панорама на Гревена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Панорама на Гревена“
Панорама од Гревена.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1911
Времетраење1 мин
ДржаваМакедонија Македонија

Панорама на Гревена е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1911 година во времетраење од 1 минута. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, црно-бел е и на 35мм филм. Филмот содржи само еден кадар и истиот претставува снимка на градот Гребен (Гревена) во Егејска Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Панорама на Гревена на МИФЦ.