Училиште на отворен простор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„Училиште на отворен простор“
Училиште на отворено.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1905
Времетраење2 мин
ДржаваМакедонија Македонија

Училиште на отворен простор е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1905 година во времетраење од 2 минути. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, во црно бела техника и 35мм филм.

Снимен во четири кадри, на содржинско рамниште филмот прикажува група деца што на отворено, под дрво, се подготвуваат за училиштен час. По молитвата и крстењето се сместуваат во училишните клупи и ја следат наставата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Училиште на отворен простор на МИФЦ.