Парада по повод Хуриетот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„Парада по повод Хуриетот“
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1908
Времетраење4 мин
ДржаваМакедонија Македонија

Парада по повод Хуриетот е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1908 година во времетраење од четири минути. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, црно-бел и на 35мм филм. Еден е од неколкуте посветени на Младотурската револуција и прославите одржани во Битола по повод нејзината победа[1].

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Во Парада по повод Хуриетот акцентот е ставен врз манифестациите, дефилето (парадата) на многубројниот народ кој учествувал во прославите по повод победата на Младотурската револуција - Хуриетот - која е прифатена со задоволство кај населението. Материјалот е доста обемен иако е снимен само во осум кадри во две секвенци, на кои се забележува огромна маса народ во разновидни носии, цивили, војници, господа и госпоѓи со чадори и многу други. Потем во колоната дефилираат голем број знамиња, пароли, како и две кочии со дувачки воен оркестар, секогаш на чело на колоната. Секаде каде што минува, колоната е поздравувана од многубројниот народ.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Профил на Турци држат говор на Хуриет на МИФЦ[мртва врска]: Значителен дел од одбележувањето на победата на Младотурската револуција, хуриетот, како и голем број манифестации одржани во Битола по тој повод, браќата Манаки забележале и на филмска лента. Врз основа на различните описи, би можеле да кажеме дека документарната целина за овој настан е поделена во шест наслови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]