Парада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Парада или марш е организирана улична поворка на луѓе. Често, учесниците во парадата се облечени во костуми, а нив ги придружува музика.

Познати паради во светот[уреди | уреди извор]

Свечено дефиле на Светското првенство во атлетика во 2013 година, Стадион „Лужники“ во Москва.

Најдолгата парада во светот се одржува секоја година во Хановер за време на фестивалот. Парадата е долга 12 километри, а на неа учествуваат над 12.000 лица и повеќе од 100 музички групи. Исто така, позната е парадата за време на карневалот во Рио де Жанеиро.

Парадата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Парада на идиотите“ - песна на рускиот поет Хенрих Сапгир од 1970 година.[1]
 • „Воена парада“ - песна на полската поетеса Вислава Шимборска.[2]
 • „Улична парада“ (англиски: Street parade) - песна на англиската рок-група „Клеш“ (The Clash) од 1980 година.[3]
 • „Мајстор на сите паради“ (англиски: Jack Of All Parades) - песна на британскиот рок-музичар Елвис Костело (Elvis Costello) од 1986 година.[4]
 • „Парада“ (англиски: Parade) - песна на англиската рок-група „Магазин“ (Magazine) од 1978 година.[5]
 • „Парада“ (англиски: Parade) - албум на американскиот поп-музичар Принс (Prince) од 1986 година.[6]
 • „Парадата на Кристофер Трејси“ (англиски: Christopher Tracy's Parade) - песна на американскиот поп-музичар Принс од 1986 година.[6]
 • „Парада за Ноќта на вештерските“ (англиски: Halloween Parade) - песна на американсиот рок-музичар Лу Рид (Lou Reed) од 1989 година.[7]
 • „Парада на рози“ (англиски: Rose Parade) - песна на американскиот рок-музичар Елиот Смит (Elliott Smith) од 1997 година.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Антологија руске лирике – X-XXI век. Књига III: Средина XX века – поч. XXI века (неомодернизам, неоавангарда, постмодернизам и нова трагања). Београд: Paidea, 2007, стр. 30-32.
 2. Vislava Šimborska, Izabrane pesme. Beograd: Treći trg, 2014, стр. 187.
 3. DISCOGS, The Clash ‎– Sandinista! (пристапено на 10.6.2020)
 4. DISCOGS, The Costello Show Featuring The Attractions And Confederates* ‎– King Of America (пристапено на 26.3.2018)
 5. DISCOGS, Magazine ‎– Real Life (пристапено на 18.3.2018)
 6. 6,0 6,1 DISCOGS, Prince And The Revolution ‎– Parade (пристапено на 18.3.2018)
 7. Discogs, Lou Reed ‎– New York (пристапено на 26.3.2021)
 8. YouTube, Elliott Smith - Either/Or (Full Album) (пристапено на 20.1.2017)