Турци држат говор на Хуриет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


„Турци држат говор на Хуриет“
Турци држат говор на Хуриетот.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1908
Времетраење2 мин
ДржаваМакедонија Македонија

Турци држат говор на Хуриет е краток филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1908 година во времетраење од 2 минути. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, во црно бела техника и 35мм филм. Еден е од неколкуте посветени на Младотурската револуција и прославите одржани во Битола по повод нејзината победа[1].

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Снимката Турци држат говор на Хуриет е веројатно дел од извесна документарна целина на браќата Манаки посветена на Хуриетот, која, врз основа на различните описи, веројатно е поделена во шест наслови; покрај Турци држат говор на Хуриет, овде се вбројуваат и Дефиле на воен оркестар, кочии и коњаници, Манифестации (со грчки натписи), Манифестации по повод Младотурската револуција, Манифестации по повод Хуриетот, како и Парада по повод Хуриетот. Всушност, голем број манифестации одржани во Битола по повод Хуриетот, Јанаки и Милтон Манаки ги забележале на филмска лента.

Филмот е структуриран од три секвенци. Во првата, со пет кадри е прикажан еден говорник на малечка импровизирана сцена. Во втората, во два кадри се забележани членовите на дипломатскиот кор присутни на манифестацијата. Во третата секвенца, исто така во два кадра, е забележан дел од парадата одржана по тој повод.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Профил на Турци држат говор на Хуриет на МИФЦ[мртва врска]: Значителен дел од одбележувањето на победата на Младотурската револуција, хуриетот, како и голем број манифестации одржани во Битола по тој повод, браќата Манаки забележале и на филмска лента. Врз основа на различните описи, би можеле да кажеме дека документарната целина за овој настан е поделена во шест наслови.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Турци држат говор на Хуриет на МИФЦ.