Отворање на градска кафеана во Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Отворање на градска кафеана во Битола“
Отворање на градска кафеана во Битола.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1912
Времетраење2 мин
ДржаваМакедонија Македонија

Отворање на градска кафеана во Битола е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1912 година во времетраење од 2 минути. Филмот е снимен во стандард техника, без звук, во црно бела техника и 35мм филм.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Целиот материјал за двоминутниот филм Отворање на градска кафеана во Битола е снимен со статична камера од еден агол и безмалку во една секвенца [1].

Во текот на целото време се прикажува снимка на надворешни скалила по кои слегуваат гости на кафеаната. Најпрвин по нив оди група жени со деца. Потоа следуваат група српски офицери, господа со полуцилиндри, свештено лице, маж со фес и, на крајот, двајца српски офицери. Во кадар постојано се и двајца убаво облечени мажи, кои ги пречекуваат (или испраќаат) гостите. Едниот од нив е горе на скалата, а другиот долу, во нејзиното подножје. Првиот слегува по доаѓањето на последниот гостин.

Белешки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]