Фес (капа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женски фес со перчинчиња од Народниот музеј во Крушевац

Фес (турски: fes, арапски: طربوش) – капа во форма на пресечен конус, црвена, обично со црн пискул закачен на средината од врвот, карактеристична за Турците[1].

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Фесот го добил името по градот Фес, престолнина на Кралството Мароко до 1927 година.

Распространетост[уреди | уреди извор]

Фесовите се распространети во исламскиот свет, најмногу во последниот век од историјата на Османлиското Царство. Во текот на 1826 година, османлискиот султан Махмуд II, по ликвидирањето на јаничарскиот корпус, со ферман наредува сите чиновници и наемни војници задолжително да носат фесови. Во 1925 година, турскиот претседател Мустафа Кемал Ататурк го забранува носењето фесови.

Наводи[уреди | уреди извор]