Романска делегација во посета на Гопеш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Романска делегација во посета на Гопеш“
Романска делегација во посета на Гопеш 1911.jpg
кадар од филмот
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1911
Времетраење2 мин
ДржаваМакедонија Македонија
ПретходенРоманска делегација во посета на Битола
СледенРоманска делегација во посета на Ресен

Романска делегација во посета на Гопеш е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1911 година со должина од 2 минути. Иако се работи за дел од една целина - Романска делегација во посета на Македонија - Милтон Манаки, при идентификацијата на филмовите, овој материјал го спомнува трипати [1]. Снимен е во стандард техника, без звук, во црно бела форма и на 35мм филм.

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Втората целина од престојот на романската делегација во Македонија ја опфаќа посетата на Гопеш и нивниот пат до Моловишта на пропатување од Битола кон Ресен и Охрид.

Браќата Манаки ја следеле делегацијата и на овој материјал е забележано пристигнувањето на делегацијата и нејзиниот пречек во Гопеш, како и дел од патот кон Моловишта и соседните села.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]