Романска делегација во посета на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Романска делегација во посета на Македонија“
Романска делегација во посета на Битола 1911.jpg
кадар од првиот филм
(посетата на Битола)
РежисерЈанаки Манаки
Милтон Манаки
Премиера1911
Времетраење8 мин
(2х2 мин и 1х4 мин)
ДржаваМакедонија Македонија

Романска делегација во посета на Македонија е филм на браќата Милтон и Јанаки Манаки од 1911 година во вкупно времетраење од 8 минути. Истиот е составен од три дела, првите два во времетраење од две минути и третиот со должина од четири. Иако очигледно се работи за една целина, Милтон Манаки при идентификацијата на филмовите овој материјал го спомнува трипати [1]. Снимен е во стандард техника, без звук, во црно бела форма и на 35мм филм [1].

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

Романска делегација во посета на Битола[уреди | уреди извор]

Првата целина почнува со пристигнувањето на делегацијата со кочии во Битола и завршува со нејзиниот престој во овој град.

Романска делегација во посета на Гопеш[уреди | уреди извор]

Втората целина од престојот на романската делегација во Македонија ја опфаќа посетата на Гопеш и нивниот пат до Моловишта на пропатување од Битола кон Ресен и Охрид.

Романска делегација во посета на Ресен[уреди | уреди извор]

Третиот снимен дел од посетата на романската делегација на Македонија, кој е и најдолг, го прикажува патот на делегацијата кон Ресен и нејзиното пристигнување и престој во овој град.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Трите составни филма: