Давид, Голијат и петел (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Давид, Голијат и петел“
РежисерСлавко Јаневски
СценаристСлавко Јаневски
НастапуваатДимитрие Бужаровски
Кирил Ќортошев
Жанркраток игран филм
МузикаВластимир Николовски
КинематографијаКиро Билбиловски
МонтажаДрагомир Панков
ДистрибутерВардар филм
Премиера1960
Времетраење21 мин
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Давид, Голијат и петел“македонски филм од 1960 година. Го режирал Славко Јаневски, кој исто така го напишал и сценариото.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Димитрие Бужаровски
Кирил Ќортошев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]