Киро Билбиловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киро Билбиловски
Роден 3 мај 1920
Скопје, денешна Македонија Македонија
Починал 24 септември 1989
Скопје
Националност Македонец
Занимање режисер
снимател

Киро Билбиловски (Скопје, 3 мај 1920 - Скопје, 24 септември 1989) — македонски филмски снимател-доајен, режисер и сценарист.[1]

Пред 1947 година односно пред доаѓањето во продуцентската куќа „Вардар филм“ - Скопје работи како професионален фотограф. Покрај неговиот богат снимателски опус, има и неколку филмски остварувања како режисер и сценарист.

Добитник е на повеќе награди и признанија за својата работа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Petruševa, Ilindenka (1991). Filmološka bibliografija: kinematografijata vo dnevniot i periodičniot pečat vo Makedonija : bibliografija, 1944-1954. Kinoteka na Makedonija.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]