Сонце зад решетки (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Сонце зад решетки“
РежисерСлавко Јаневски
СценаристСлавко Јаневски
Жанркраток игран филм
МузикаЛадислав Палфи
КинематографијаБранко Михајловски
МонтажаДрагомир Панков
ДистрибутерВардар филм
Премиера1957
Времетраење18 мин
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Сонце зад решетки“ - македонски филм од 1957 година. Го режирал Славко Јаневски, кој исто така го напишал и сценариото.

Содржина[уреди | уреди извор]

Приказна за љубовта меѓу дете и куче. И во моментите кога кучето го фаќа шинтер, детето останува покрај својот другар и со својата упорност го принудува шинтерот да му го врати кучето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]