Цвеќе на карпата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Цвеќе на карпата“
РежисерБлагој Андреев
СценаристИван Карадак
НастапуваатЈосиф Јосифовски
Мартин Трпчевски
Димитар Илиевски
Жанрсемеен
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1989
Времетраење63 мин
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Цвеќе на карпата“ - македонски телевизиски филм од 1989 година во боја. Го режирал Благој Андреев, а сценариото го напишал Иван Карадак.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Јосиф Јосифовски Арсо Соколот
Мартин Трпчевски Коки
Димитар Илиевски
Емилија Андреевска
Вукан Диневски Докторот
Шенка Колозова Секретарката
Лиле Георгиева
Фирдаус Неби

Надворешни врски[уреди | уреди извор]