Прејди на содржината

Цвеќе на карпата

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Цвеќе на карпата“
РежисерБлагој Андреев
СценаристИван Карадак
Главни улогиЈосиф Јосифовски
Мартин Трпчевски
Диме Илиев
Емилија Андреева
Вукан Диневски
Шенка Колозова
Владимир Ангеловски-Дади
Катерина Крстева
Лиле Георгиева
Фирдаус Неби
Жанрсемеен
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1989
Времетраење63 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Цвеќе на карпата“ - македонски телевизиски филм од 1989 година во боја. Го режирал Благој Андреев, а сценариото го напишал Иван Карадак.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Јосиф Јосифовски Арсо Соколот
Мартин Трпчевски Коки
Диме Илиев Синот
Емилија Андреева Елена
Катерина Крстева
Вукан Диневски Докторот
Шенка Колозова Секретарката
Лиле Георгиева Докторка
Владимир Ангеловски-Дади
Фирдаус Неби д-р Шабан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]