Прејди на содржината

Планината на гневот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Планината на гневот“
РежисерЉубиша Георгиевски
СценаристАнте Поповски
Главни улогиРисто Шишков
Бранислав Јериниќ
Дарко Дамевски
Драгомир Фелба
Нада Гешоска
Петре Прличко
Ристо Стефановски
Јосиф Јосифовски
МузикаТома Прошев
ДистрибутерВардар филм
Премиера1968
Времетраење81 мин.
ЗемјаНР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

Планината на гневот e македонски игран филм од 1968 година, снимен по сценарио на Анте Поповски, а во режија на Љубиша Георгиевски. Главните улоги ги играат: Ристо Шишков, Бранислав Јериниќ, Дарко Дамески, Драгомир Фелба, Нада Гешоска, Петре Прличко, Марија Исаја итн. Монтажер бил Вангел Чамчев, а музиката ја компонирал Тома Прошев. Во 1968 година, на Филмскиот фестивал во Ниш, Дарко Дамески, Ристо Шишков и Марија Исаја биле наградени со специјални награди.[1]

Кратка содржина[уреди | уреди извор]

По Втората светска војнa, социјалистичката револуција и ослободувањето на земјата, настапува време на обнова. Тоа е време кога се инсистира на колективизација на селските имоти. И во Западна Македонија се настојува да се спроведат новите идеи за развој на земјоделското стопанство и на сточарството. Претседател на селската задруга е Стамат (Ристо Шишков), поранешен борец, кој со сиот свој жар и револуционерен елан работи и верува дека колективизацијата е единствен излез за сиромашниот селанец. На својот пат за подобра иднина тој се судира со отпорот на поимотните селани кои тешко се разделуваат од имотот. Наспроти тоа, Стамат се соочува и со решението на Околискиот комитет, планината што им обезбедува егзистенција и која што селаните ја сметаат за своја, да му се додели на Дрвниот комбинат. Настојувањето на Стамат решението да се промени е без успех. Тој чувствува дека неговиот револуционерен идеал е брутално изневерен поради нечии бирократски решенија. Во овие околности, Стамат се соочува со вистината дека селаните не му веруваат, но и покрај тоа застанува на вистинската страна.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Фестивал Охридско лето/ Ohrid Summer Festival 56, стр. 40-41.