Прејди на содржината

Болка на душата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Болка на душата
Напишана одЈани Бојаџи
Режирана одЈани Бојаџи
УлогиБранко Бенинов
Марина Поп Панкова
Ванчо Крстевски
Тинка Ристевска
Кирил Трајковски
Васил Михаил
Јана Клејн
Мите Грозданов
Младен Крстевски
Горан Илиќ
Симеон Мони Дамевски
Ванчо Мелев
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди4
Производство
Продуцент(и)Јани Бојаџи
Времетраење60 мин
Прикажување
Првична мрежаКанал 5
Првично прикажување11 октомври 2016 - 19 октомври 2016

Болка на душатамакедонска серија од 2016 година во режија на Јани Бојаџи, кој е автор и на сценариото. Серијата е снимена во продукција на Канал 5, извршен продуцент на серијата е Јани Бојаџи. Главните улоги ги играат: Бранко Бенинов, Кирил Трајковски, Васил Михаил, Ванчо Крстевски, Марина Поп Панкова, Јана Клејн, Ирена Илиевска.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Бранко Бенинов Инспекторот
Марина Поп Панкова Жана Демол
Кирил Трајковски Перев
Ванчо Крстевски Киро Валиев
Тинка Ристевска Стана Валиева
Јана Клејн Кристина Тесар
Младен Крстевски Докторот
Васил Михаил Емануел Ќелешов
Мите Грозданов Овчарот Дељо
Горан Илиќ Монахот
Ирена Илиевска Секретарка
Томе Витанов Царински полицаец
Миа Кантарџиева Докторката
Симеон Мони Дамевски Сопругот на Демол
Коста Ангов Преведувач
Елена Трајковска Пејачка во кафеана
Ванчо Мелев Ристо Ортомаров
Горан Јовановски Гостин

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]