Табакерата (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Табакерата“
РежисерДушко Наумовски
СценаристЃорѓи Абаџиев
Ташко Георгиевски
НастапуваатРисто Шишков
Благоја Чоревски
Тодор Николовски
Жанрдрама
КинематографијаДобри Јаневски
МонтажаБорис Мирчевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1972
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Табакерата“ - македонски телевизиски филм од 1972 година. Го режирал Душко Наумовски, а сценариото го напишале Ѓорѓи Абаџиев и Ташко Георгиевски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ристо Шишков Гоце Делчев
Благоја Чоревски Сулејман-бег
Тодор Николовски
Нада Гешовска
Стојка Цекова
Ацо Стефановски
Јосиф Јосифовски
Љубиша Трајковски
Станко Стоилков

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]