Табакерата (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Табакерата“
РежисерДушко Наумовски
СценаристЃорѓи Абаџиев
Ташко Георгиевски
Главни улогиРисто Шишков
Благоја Чоревски
Тодор Николовски
Нада Гешоска
Жанрдрама
КинематографијаДобри Јаневски
МонтажаБорис Мирчевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1972
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Табакерата“ - македонски телевизиски филм од 1972 година. Го режирал Душко Наумовски, а сценариото го напишале Ѓорѓи Абаџиев и Ташко Георгиевски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ристо Шишков Гоце Делчев
Благоја Чоревски Сулејман-бег
Тодор Николовски
Нада Гешоска
Стојка Цекова
Ацо Стефановски
Јосиф Јосифовски
Љубиша Трајковски
Станко Стоилков

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]