Прејди на содржината

Таска Балабанова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таска Балабанова
Родена 1934
Велес, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Починала 20 ноември 2019(2019-11-20) (возр. 84–85)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Народност Македонка
Позната по улогата:
Ратка во Средба
Ленка во Трето доба и Време живот
Занимање глумица

Таска Балабановамакедонска филмска и телевизиска глумица.

Филмови/ТВ серии

[уреди | уреди извор]

Балабанова ги остварила филмските улоги:[1]

  1. „Taska Balabanova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]