Сабина Ајрула-Тозија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сабина Ајрула-Тозија
Родена Сабина Ајрула
17 април 1946
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Занимање глумица


Сабина Ајрула-Тозија (17 април 1946 во Скопје) — македонска глумица која работи во Драмскиот театар во Скопје.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Позначајни улоги на Ајрула-Тозија се:

  • Олга („Чехов“);
  • Гертруда („Хамлет“);
  • Фатима („Солунски патрдии“);
  • Лисијен („Болва во уво“);
  • Костадинка („Јане Задрогаз“);
  • Џеси („Добра ноќ мајко“);
  • Лаура („Татко“);
  • Лени („Злостори на срцето“) и други.

Како гостин учествувала во проекти на Турската драма и на Драмата на МНТ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Академско". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 27.