Рамадан Махмут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамадан Махмут
Роден 5 октомври 1923
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Починал 23 јуни 2009(2009-06-23) (возр. 85)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонски Турчин
Познат по улогите во:
Најдолгиот пат
Бог да ги убие шпионите
Трст виа Скопје
Солунски патрдии
Занимање глумец
Роднини Сабина Ајрула-Тозија (сестра)

Рамадан Махмут (р. Скопје, 5 октомври 1923 - Скопје, 23 јуни 2009) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, доајен на "Турскиот театар - Скопје".

Филмографија[уреди | уреди извор]

Махмут ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1971 Жед ТВ-филм
1973 Луѓе и птици ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ-серија Селанец
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Трпе
1977 Итар Пејо ТВ-серија Кадија
1978 Најдолгиот пат ТВ-серија Трпе
1980 Време, води ТВ-филм Кове
1982 Илинден ТВ-серија Џемал Ефенди
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Мудур Ефенди
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Трговец
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Кајмакам
2007 Збогум Румелија ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ramadan Mahmut“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.