Димитар Гешоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Dimitar-Gesoski1.jpg
Роден 14 септември 1928
Прилеп, Македонија
Починал 28 октомври 1989)
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Денови на искушение
Нели ти реков
Занимање глумец

Димитар Гешоски (роден на 14 септември 1928 во Прилеп - починал на 28 октомври 1989 во Скопје) — театарски, филмски и телевизиски артист. Во својата богата артистичка дејност остварил над стотина театарски, телевизиски и филмски ликови.

Биографија[уреди | уреди извор]

Димитар Гешоски учествувал во формирањето на првиот професионален драмски ансамбл во Прилеп во 1950 година. Професионалната кариера ја продолжил во Скопје како член на Драмата при Македонскиот народен театар од 1958 до 1964 година кога станал член на Драмски театар - Скопје.

Димитар Гешоски бил член на првиот изведувачки состав на Градскиот народен театар во Прилеп и бил еден од неговите најангажирани, најамбициозни и најталентирани актери. На сцената на професионалната театарска куќа во родниот град играл скоро една деценија, по кое својата кариера ја продолжил во Скопје (Македонски Народен театар, Драмски театар и Естрада-59).

Гешоски учествувал во поголем број на театарски претстави, како: “Кралот на Бретањова’’ од Иван Цанкар, “Без вина виновник’’ од Островски, “Ружа на ветровите’’ од Шпак, “Вујко Вања’’ од Чехов, “Вејка на ветрот’’ од Коле Чашуле, “Како Џими’’, “Случајот форестер’’ од Брикли, “Заеднички стан’’ од Добричанин и многу други.

Како еден од водечките актери на Народниот театар во Прилеп во првата негова деценија, Гешовски повремено се занимал и со режија. Ја постави комедијата „Роднини од Америка“, реализира и една куклена претстава. Освен тоа, тој бил активно вклучен и во некои други медиуми (филмот, радиото, телевизијата).

Димитар Гешоски е добитник на неколку признанија, меѓу кои и на наградата „13 Ноември“.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1965: Денови на искушение (Главна улога)
 • 1967: Каде по дождот (Споредна улога)
 • 1967: Македонска крвава свадба (Споредна улога)
 • 1967: Моменто (Споредна улога)
 • 1968: Планината на гневот (Споредна улога)
 • 1969: Време без војна (Споредна улога)
 • 1972: Истрел (Споредна улога)
 • 1976: Најдолгиот пат (Споредна улога)
 • 1980: Оловна бригада (Споредна улога)
 • 1981: Црвениот коњ (Споредна улога)
 • 1984: Нели ти реков (Главна улога)
 • 1989: Време, живот (Споредна улога)

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1966 - 13 Ноемвриска награда за камерата во филмот за Киро Билбиловски Нели ти реков
 • 1984 - ФЈИФ, Пула, Награда за најдобар плакат за Владимир Боројевиќ
 • 1984 - МФФ, Лос Ангелес, Трета награда за филмскиот плакат за Владимир Боројевиќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]