Синоличка Трпкова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синоличка Мелес - Трпкова
Родена Синоличка Трпкова
22 јули 1965(1965-07-22)(58 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Позната по улогата во:
Среќна Нова ‘49
Џипси меџик
Збогум на 20-тиот век
Занимање глумица
универзитески професор

Синоличка Мелес - Трпкова (Скопје, 22 јули 1965) — позната македонска глумица и професорка на ФДУ во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Трпкова е родена на 22 јули 1965 година во Скопје. По завршувањето на Академија за драмски уметности во Скопје, била ангажирана во ансамблот на Драмата на Македонскиот народен театар од 1989 до 1991 година. Учествувала во независни театарски проекти. Работи како професор по предметот Филмска, телевизиска и радио игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Останати филмови
  • 1988 Дом за бесење (DOM ZA VEŠANJE), глумец, игран, РО ФОРУМ Сараево, Columbia Pictures САД, ТВ Сараево
  • 1989 Смртта на ученикот (THE DEATH OF THE SCHOOL BOY), глумец, игран, NEYE Studio Film GMBH, Виена, Австрија
  • 1994 Кармин (LIPSTICK), глумец, игран, STERNSTRUNDEN Film Production, Виена, Австрија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Directory of World Cinema: East Europe (IB - Directory of World Cinema) (2012). Адам Бигам (уред.). (англиски). Intellect Ltd. ISBN 1841504645. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]