Јоана Поповска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јоана Поповска
Роден 18 јуни 1943
Битола
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Сенки
Тајната книга
Стрес или погрешна нота
Занимање глумица

Јоана Поповска (Битола, 18 јуни 1943) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Биографија[уреди | уреди извор]

Поповска во својата богата актерска кариера има настапувано во повеќе од 300 улоги во светски, европски и македонски драми. Добитник е на повеќе награди и признанија.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Малиот одред ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија
1980 Двојка ТВ-филм
1981 Булки крај шините ТВ-серија
1982 Илинден
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Милка
1987 Хај-фај ТВ-филм
1990-1991 Македонски народни приказни ТВ-серија
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-филм
1995-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1997 Welcome to Sarajevo ТВ-серија
2006 Тајната книга ТВ-филж Хотелиерката
2007 Сенки ТВ-филм
2007 Вода ТВ-филм
2011 Sarah, the Myth ТВ-филм
2017 Коливо ТВ-филм
2018 Сведокот ТВ-филм
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Султана

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Јоана Поповска во Љубов моја (монодрама)“ (PDF). НАШЕ СОНЦЕ. октомври 2009. Посетено на 23 март 2010.[мртва врска]
  2. Андоновска, Ленче; Ѓоргиевски, Науме, Николов, Благој, Огненовски, Трајко, Пешевска, Гордана, Стефановска, Анета, Талеска, Светлана (2007). ноември 25 септември 35-37&catid=68:2009 октомври 25 јули 54-14&Itemid=94 Значајни личности за Битола Проверете ја вредноста |url= (help). Битола: НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола. стр. 181–182. ISBN 978-9989-2783-0-3.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]