Мис Стон (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Мис Стон“
Makfilm 73 MISSTONE.jpg
плакат
РежисерЖика Митровиќ
СценаристЃорѓи Абаџиев
Трајче Попов
Главни улогиОлга Спиридоновиќ
Илија Милчин
Марија Тоциноски
Илија Џувалековски
Петар Прличко
Виктор Старчиќ
Тодор Николовски
МузикаИван Рупник
КинематографијаМиленко Стојановиќ
МонтажаВоислав Бјењас
ДистрибутерВардар филм
Премиера1958
Времетраење96 минути
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Мис Стон е македонски историски филм од 1958 година, режиран од Жика Митровиќ, со Олга Спиридоновиќ, Илија Милчин, Марија Тоциноски, Илија Џувалековски, Петар Прличко и Виктор Старчиќ во главните улоги.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејствието на филмот е сместено во 1901 година и тоа е засновано врз вистински настан - грабнувањето на американската протестантска мисионерка Мис Стон (во филмот ја игра Олга Спиридоновиќ) од страна на Јане Сандански (Илија Милчин) и неговата чета во Македонија.

За откуп на Мис Стон се побарани 25.000 златни лири кои на четата на Јане Сандански ѝ се неопходни за набавка на оружје. Меѓутоа, ова барање треба да се потпише и од Мис Стон. Таа категорично одбива да го направи тоа, но откако минува низ неколку борби водени со турскиот аскер, застанува на страната на комитите и го потпишува писмото, чии барања, на крајот и се исполнети.

Награди[уреди | уреди извор]

На Филмскиот фестивал во Пула во 1959 година, Олга Спиридоновиќ ја добива наградата „Златна арена“ за главна женска улога, а Петре Прличко се закитува со истото признание кај мажите. „Златна арена“ добива и Василие Поповиќ - Цицо за неговата работа со сценографијата. Филмот, исто така, добива почесни дипломи на фестивалите во Единбург, 1960 година и Њу Делхи во 1961 година.[1]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. „Мис Стон“. Македонски Информациски Филмски Центар. Архивирано од изворникот на 2009-06-14. Посетено на 2008-09-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дел од темата „Јане Сандански
Јане 7.JPG