Влахи

Координати: 41°44′0″N 23°13′0″E / 41.73333° СГШ; 23.21667° ИГД / 41.73333; 23.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Влахи
Влахи is located in Пиринска Македонија
Влахи
Влахи
Местоположба на Иваново во Пиринска Македонија
Координати: 41°44′0″N 23°13′0″E / 41.73333° СГШ; 23.21667° ИГД / 41.73333; 23.21667
ДржаваБугарија
ОбластБлагоевград
ОпштинаКресна
Надм. вис.&10000000000000771000000771 м
Население (2011)
 • Вкупно5
Час. појасEET
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC)

Влахи — село во Општина Кресна, во регионот Пиринска Македонија, денес во југозападниот дел на Бугарија.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Поглед на селото

Селото Влахи се наоѓа во југозападниот дел на Пирин Планина, оддалечен 9 километри од општинскиот центар Кресна и околу 160 километри од главниот град Софија.

Во минатото Влахи било составено од централен дел и маалата - Драколово, Полена, Југовци, В'чковци, Ѓурѓевица, Шемето, Дебел Д'б, Патриловци, Аркалејтовци, Манчовци, Куртовци, Куртишовци и Клетиште.[1]

Покрај селото тече Влахина Река, којашто претставува лева притока на реката Струма.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Влахи се наоѓа најстарата црква во Кресненско, црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, изградена во 1757 година.[2]

Во XIX век Влахи е големо македонско село, дел од Мелничката каза на Серскиот санџак. Во 1844 година е изградена црквата „Свети Илија“.

За време на Македонското востание Влахи е прибежиште на востаниците. По востанието селото е опустошено и од 300 куќи преживуваат само 80 заедно со црквата и училиштето.

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) кон краjот на ХІХ век, во селото имало 1.850 жители, сите Македонци.[3][4][5]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 2.240 година во Влахи имало 720 Македонци под врховенството на Бугарската егзархија.[3][5][6]

Селото Влахи е родно место на македонскиот револуционер Јане Сандански. Во 1901 година Јане Сандански ја киднапирале протестантската мисионерка Елен Стоун и одреден период ја држел како заложник во селото.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Влахи во минатото било голема населба и во 1934 година броело 1.642 житела, а денес е на пат целосно да се расели. Според пописот од 2011 година, во селото живееле само 5 жители, запишани како Бугари.[7]

На табелата е прикажан бројот на населението во Влахи за периодот 1934-2011:[7]

година 1934 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2011
жители 1.642 1.307 1.132 624 167 72 36 17 5

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Сандански, Борис. Кратка енциклопедия Кресненски край, Сандански, 2003, стр. 90.
  2. Село Влахи – двама постоянни жители и две църкви. // Днес.бг, 23 март 2014 г. Посетен на 16 јули 2019 г.
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 189. ISBN 954430424X.
  5. 5,0 5,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, р.192-193.
  7. 7,0 7,1 „Справка за населението на с. Влахи, общ. Кресна, обл. Благоевград“ (бугарски). Архивирано од изворникот на 2022-06-15. Посетено на 2018-02-04.