Олга Спиридоновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Олга Спиридоновиќ (Сплит, 29 мај 1923 - Белград, 15 мај 1994), една од најпознатите театарски и филмски актерки во поранешна Југославија. За улогата во Мис Стон во истоимениот македонски филм и е доделена Златна арена на Пулскиот филмски фестивал.